HÍREK
„FCMS PONT” számítás. Egy új módszer a versenyek végeredményének igazságosabb kiszámításához
Az „FCMS PONT” számítás rövid leírása:
A verseny lebonyolítása továbbra is szektorokban történik megtartva a szektorban elért helyezés számát és a mérlegelési módszer is azonos. Különbség a verseny végeredményének számításánál jelentkezik. A versenyző elért helyezésszáma mellett nem a szektorban fogott halak súlya döntené el az azonos pontszámúak (szektor győztesek) közötti sorrendet, hanem a szektorgyőzelemük aránya. Ezt úgy állapítjuk meg, hogy a versenyző fogott halsúlyát arányítjuk a saját szektorának átlag fogásához. Tehát az végez előrébb, aki nagyobb arányban győzi le szektorbeli ellenfeleit.
A kezelhetőség miatt ezeket a tört számokat 100-al felszorozva „FCMS PONT” formájában mutatjuk az eredmény listában. (Például, ha fogott 10 kiló halat és a szektor átlag fogása 5 kilogramm volt, akkor 10/5=2, melyet 100-al szorozva az elért eredménye 200 FCMS PONT. Ha mondjuk 2,5 kilót fog, akkor 2,5/5=0,5 szorozva 100-al, az eredmény 50 FCMS PONT.)
(A példában látható, hogy a győztes valamivel kevesebb súlyt fogott, viszont nagyobb arányban nyerte a szektorát.)
ÉRVEK ÉS GONDOLATOK AZ „FCMS PONT” SZÁMÍTÁSRÓL:
- Megítélésünk szerint az „FCMS PONT” számítás igazságosabb, hisz a szektorhelyezésen felül figyelembe veszi a versenyző szektorbeli ellenfelekkel szembeni teljesítményét, hiszen ő csak azokkal tud versenyezni, míg mások a nekik jutott ellenfelekkel.
- Az „FCMS PONT” számítás nem befolyásolja a szektorban elért pontok számát csak egy korrekcióval finomítja a versenyzők eredményének viszonyítását, ezzel esélyt adva minden indulónak szektortól függetlenül a győzelemre. A gyenge szektorokban horgászóknak is van esélye a verseny megnyerésére.
- Izgalmasabb lehet a verseny vége, mert a verseny lefújása után még nem lehet tudni pontosan, hogy ki nyert. (Azt tudhatja az online mérlegelés alapján, hogy mondjuk megnyerte a szektort, de azt nem, hogy ez elég volt-e a verseny megnyerésére.)
- Ha te a gyenge versenyen, vagy szektorban nyertél és a riválisod a halason, akkor horgászhattál akár mekkorát akkor is ő nyeri a versenyt, illetve a sorozatot . Sorozatoknál különösen nagy a jelentősége. Mert az azonos pontot elért versenyzők közötti sorrendet az összes versenyen elért győzelmi arány („FCMS PONT”) és nem pusztán az össz fogott súly dönti el. Versenysorozatoknál gyakran előforduló jelenség az, hogy egy-egy víz nagyságrenddel több halat ad. Ez a fogásokban olyan mértékű súly különbséget hozhat létre, mely a sorozat többi versenyén szinte behozhatatlan az ellenfelek számára. Egy halas pályán nem csak a fogások nagyok, de általában a fogások közötti súlykülönbségek is arányosak vele. És ez így van ott is, ahol nagyságrenddel kevesebb halért megy a verseny.
Kérdésünk, hogy a versenyzői érdeme-e az, ha a szerencse miatt a halas szektorba kerül valaki? Két a versenyzőtől független tényező befolyásolja a verseny végkimenetelét. Az egyik hogy melyik szektorba kerül a másik pedig, hogy kik az ellenfelei. Az elsőre szeretnénk egy megoldást adni, míg a másik továbbra is a szerencse dolga.
MIT MUTAT A GYAKORLAT?
Mivel az FCMS egy komplett rendszer, ezért nincs szükség teszt versenyek lebonyolítására ahhoz, hogy megnézzük hatását a végeredményre. Bármely versenyről létre tudunk hozni egy másolatot az eredményekkel együtt és a számítást átállítva már is megkapjuk az „FCMS PONT” alapján a végeredményt.
Ezt a tesztet sok versenynél el is végeztük. Érdekes eredményeket hozott. Általában egy-két változás történt az azonos pontszámúak közözött. Voltak helycserék az élen is, de több olyan verseny is volt, ahol semmit sem változtatott a végeredményben. A győztesek nem csak a legtöbbet fogták, hanem a legnagyobb arányban is.
Összefoglalva az eddigieket, az „FCMS PONT” számítás nem állítja feje tetejére az eddigi megszokottakat, csak egy kicsit korrigálja a valós teljesítmények figyelembe vételével és minden induló számára lehetőséget biztosít a győzelemre.